top of page
LW_ZHSH2023_groups016.jpg

LEKTORI

g87.png
g87.png
IMG_9649.JPG
Ester Wiesnerová

Hudobná skladateľka, speváčka a pedagogička. S autorskou hudbou koncertovala na Panama Jazz Festival, EUROJAZZ Festival (Mexico City), alebo v Smalls Jazz Club (NYC). Ako skladateľka a aranžérka spolupracovala s kontrabasistom Dave Hollandom (UK), SK-CZ Big Bandom Matúša Jakabčica, a capella skupinou Voising (bývalí Close Harmony Friends) a i. Spievala pre Lionela Richieho, Danila Pereza alebo Lucianu Souzu. Vyučovala na vysokých školách v Indii a USA, viedla odborné workshopy v Číne, Juhoafrickej republike, Guatemale a i. Ester označil časopis Forbes Slovakia za jednu z 30 najúspešnejších Slovákov pod 30 rokov. Je absolventkou Berklee College of Music a New England Conservatory v Bostone.

g127.png
Mária Reháková

Jazzová flautistka, speváčka a skladateľka. Absolvovala turné po mnohých krajinách Európy (SK, CZ, AT, UK, ES, IT, DE, NL) a USA, či už s vlastnou tvorbou, ako hosťujúci umelec, alebo ako flautistka prestížneho anglického jazzového orchestra NYJO. Študovala jazz na londýnskej Guildhall School of Music a od septembra 2024 nastúpi na magisterské štúdium na Berklee College of Music v Bostone s plným štipendiom. So svojím autorským projektom TOPOĽANA, v ktorom kombinuje jazz so slovenskou ľudovou hudbou vystúpila na viacerých prestížnych jazzových festivaloch vrátane One Day Jazz Festival, Bratislavské jazzové dni alebo Cambridge Jazz Festival. Jej debutový album s týmto projektom vyšiel v októbri 2023 a zožal veľký úspech doma i v zahraničí. Mária miluje učenie a odovzdávanie svojich skúseností a vedomostí ďalej a je tiež jednou z 3 zakladateliek ZHSH.

_IMG0292.jpg
g127.png
DSC_1760.jpg
Lenka Molčányiová

Multiinštrumentalistka momentálne študujúca jazzový saxofón v Prahe na VOŠ J. Ježka. Po úspešnom ukončení bakalárskeho štúdia zobcovej flauty na Konzervatóriu v talianskej Florencii a v nemeckom Lipsku sa ocitá po rokoch blízko Slovenska. Okrem aktívneho koncertovania s kapelami ako Tibor Feledi Kairos Quintet, Prague Jazz Friends, Big Band VOŠ pod vedením Milana Svobody, hosťuje aj s projektami ako Kubo Ursíny & Provisorium, Velvet Case, Tornado Sound, a ďalší. Je členkou tria zobcových fláut Chicas del David, s ktorým sa tento rok umiestnili na 3. mieste na medzinárodnej súťaži v Tel Avive. Popri koncertnej činnosti sa venuje organizovaniu workshopov, učeniu hudobých nástrojov, teórie, improvizácie a cudzích jazykov.

g127.png
Tomáš Lukáč

Gitarista žijúci a pôsobiaci v nemeckom Berlíne. Absolvoval bakalárske štúdium jazzovej gitary na prestížnej Universität für Musik und darstellende Kunst Graz a magisterské štúdium na Hochschule für Musik und Theater München u renomovaného gitaristu Peter O'Mara. Vydal 2 albumy. Heart-Shaped – Music of Kurt Cobain (2021), v ktorom spracoval hudbu kapely Nirvana. Album nahrával v Nemecku a spolupracoval na ňom s hudobníkmi zo 6 krajín, o.i. s rapperom Prezident Lourajder. Druhým je  album jeho vlastných kompozíciií Minga Sessions (2022) nahratý v Nemecku s Tomas Lukac Group (SK, GER, AT). Vedie vlastnú jazzrockovú kapelu Tomas Lukac Group, hrá vo world music/fusion projekte Ellipsis Quintet (GR, HU, SK,  AT, BRA), v bigbandoch, rockových projektoch, a klubových kapelách. Momentálne pripravuje indie/rockový album pod menom Tom Luke, na ktorom pracuje ako skladateľ, textár, a multiinštrumentalista. Hral v USA a v Európe napr. s Robben Ford (USA), Guido May (GER), Peter O'Mara (AUS), a. i. Ako líder a skladateľ sa zúčastnil medzínárodných súťaží Kurt Maas Jazz Award, Jazz Start Up, Nové tváre slovenského jazzu.

TL.jpg
g127.png
30707916_10156147510463604_1360731770646
Tibor Feledi

Mgr. Tibor Feledi, PhD. je hudobný pedagóg, hráč na klávesové nástroje a skladateľ. Absolvoval doktorandské štúdium na katedre hudobnej výchovy Univerzity Komenského v Bratislave. Pedagogicky pôsobí na ZUŠ Exnárova, kde vedie experimentálny ansámbel EIAPUF a jazzový band Jazz na Ex. Vyučuje kreatívnu hudobnú náuku a hru na klavír. Ako lektor pôsobí v rámci edukačných projektov VENI ACADEMY a Za hranice s hudbou. Interpretačne sa venuje klávesovým nástrojom, a zvukovej syntéze. So svojim projektom Tibor Feledi Kairos Quintet získal ocenenie Radio_Head Awards za najlepší jazzový album roku 2018. Koncertný projekt Spoločné Ihriská je rozšírením pôvodného albumu o detský spevácky zbor a sláčikové kvarteto. Uskutočnil sa v rámci festivalu Konvergenice 2022 a vznikol z neho rovnomenný LIVE album. Ako hráč na Hammond Organ pôsobí v dvoch projektoch a to H3O s bubeníkom Marianom Slávkom a gitaristom Petrom Zajačkom a v kapele Groove Time harmonikára Juraja Schweigerta. Feledi je taktiež autorom knižnej publikácie Portály (InMusic, 2022), určenej pre rozvoj improvizácie na klávesových nástrojoch.

g127.png
Michal Šelep

Basgitarista a kontrabasista. S hudbou vyrastal vďaka strýkovi od raného detstva ako poslucháč, k nástroju sa však dostal pomerne neskoro - ako 16 ročný. Toto stretnutie otočilo jeho život naruby. Vymanil sa z bezcieľneho ničnerobenia a hudba ho zaniesla dvakrát do USA, kde študoval basgitaru u niektorých z najlepších hudobníkov na svete ako Victor Wooten, Anthony Wellington, Danny Gottlieb a iných. Po návrate vyštudoval jazzový kontrabas na JAMU v Brne odvtedy hral na mnohých pódiách po celom svete. Michal v súčasnosti hrá v kapelách Tamary Kramar, Simy Martausovej, Modré Hory, funguje aj na jazzovej scéne s Ester Wiesnerovou, Kairos Quintetom Tibora Felediho a česko-slovenskou formáciou TREETOP. Spolupracoval s poprednými slovenskými a českými hudobníkmi ako Martin Valihora, Peter Lipa, Andrej Šeban, Dan Bárta a inými, učí basgitaru v Bratislave a vyučuje na letných workshopoch Za Hranice s Hudbou.

800_0993-Edit.jpg
g127.png
clemens smIMG_6576.jpg
g127.png
Clemens Grassmann

Clemens je bubeník, skladateľ a pedagóg, ktorý sa narodil v Berlíne a žije v New Yorku a je držiteľom prestížnej ceny za perkusie Armanda Zildjiana. Študoval hru na bicie na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Nemecku a na Berklee College of Music v Bostone. V Berklee sa ponoril do tajomstiev zvuku pod vedením Kenwooda Dennarda, Billyho Kilsona, Ralpha Petersona, Terri Lyne Carrington, Danila Pereza, Joea Lovana a Johna Patitucciho. Spolupracoval naprieč USA i medzinárodne a vydal viacero nahrávok ako líder s kritickým ohlasom a uznaním medzi kolegami. Jeho žánrovo krkolomná estetika sa tiahne naprieč generáciami a spája poslucháčov každej zvukovej výsady. Clemens získal uznanie kritikov v celej hudobnej blogosfére, viedol svoje vlastné projekty v New Yorku, vrátane jeho najnovšieho albumu Grass Machine, nahraného v Rudy van Gelder Studios a spolupracoval na mnohých ďalších projektoch. Bol headlinerom mnohých známych klubov pre začínajúcich umelcov, vrátane miest v centre Rockwood Music Hall, Gramercy Theatre, Bowery Electric, Red Room a Pianos; Shapeshifter Lab, Radegast Hall a Williamsburg Music Center v Brooklyne; a Silvana a svätyňa v Harleme. Objavil sa v legendárnych priestoroch Minton’s Playhouse, Zinc Bar a Smalls Jazz Club.

Sam Knight

Sam Knight je úspešný saxofonista a absolvent londýnskej Guildhall School of Music and Drama, ktorý sa vydal na mnohostrannú hudobnú odyseu. Okrem majstrovstva na saxofóne je zručný aj v kompozícii, nahrávaní a hudobnej produkcii, najmä ako zakladajúci člen britskej indie kapely The Goodbye Look. V súčasnosti Sam prepožičiava svoj talent rôznym projektom, ako sú Modrý žurnál Ester Wiesnerovej a Topoľana Márie Rehákovej, kde hrá na saxofón, klarinet a spieva. Samove vystúpenia zdobili pódiá po celej Európe s rozsiahlymi turné po Švajčiarsku, Taliansku, Slovensku, Česku, Mexiku a Veľkej Británii. Hral v mnohých renomovaných jazzových kluboch ako The Vortex, Pizza Express Jazz Club a The Spice of Life. V novembri 2023 Sam predstavil svoj debutový album, na ktorom sa podieľal uznávaný saxofonista Seamus Blake. Album zožal široký ohlas a Sam sa dostal na vypredané koncerty v Londýne, Bristole, Bratislave a Žiline. V súčasnosti pôsobí v Barcelone. Rozširuje si svoje hudobné obzory ponorením sa do pulzujúcej hudobnej scény mesta, spoluprácou s miestnymi umelcami a skúmaním rytmov a žánrov mimo jazzu. V septembri 2024 sa pustí do novej kapitoly v Bostone a bude hľadať mentorov od niektorých z popredných svetových jazzových osobností.

IMG_2865_edited.jpg
g127.png
LWS 2024 floating button 500x500png.png
bottom of page